а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десничар

мн. десничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38225
1. Човек што повеќе и полесно се служи со десната рака.
Англиски: right-hander Албански: dorëdjathtë
2. Припадник на десницата, тој што ги застапува конзервативните сфаќања, конзервативец.
Англиски: rightist Албански: djathtist
Употреба: Политика , Преносно значење
Изведенки
десничарка ж.
мн. десничарки