а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десница

мн. десници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9642
1. Десна рака.
Англиски: right-hand Албански: e djathta
Примери:
Пишува со десница.
Испружена десница за бакнирака.
Го нокаутира со десницата.
2. Партии, политичари што застапуваат конзервативна политика; десна страна во парламентот.
Англиски: right Албански: e djathta
Употреба: Политика