а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деснак

мн. деснаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што пишува и работи со десната рака.
Англиски: right-hander Албански: djathtak
2. Вол спрегнат од десната страна.
Примери:
Погрешно спрегнати деснаци и леваци.
3. Воденички камен што се врти надесно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи