а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дескрипција

мн. дескрипции
Вид збор: Именка, женски род
Усно или писмено излагање во кое нешто објективно се опишува.
Англиски: description
Примери:
лирска дескрипција
раскажувачка дескрипција
Структуралистичка дескрипција на еден говор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи