а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дескриптивен

дескриптивни
Вид збор: Придавка
Што е усно или писмено изложен по пат на опишување.
Англиски: descriptive
Примери:
дескриптивен метод
дескриптивен термин
дескриптивна граматика
дескриптивна лингвистика
Изведенки
1. дескриптивно прил.
Пример: Опишува дескриптивно.
2. дескриптивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи