а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десиметар

мн. десиметри
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица за должина, десетти дел од метарот.
Изведенки
дециметар м.
мн. дециметри
FlexiMac
 менување на македонски глаголи