а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десилитар

мн. десилитри
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица за течност, десетти дел од литарот.
Изведенки
децилитар м.
мн. децилитри
FlexiMac
 менување на македонски глаголи