а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десет

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки со значење: десет од тоа што е означено со вториот дел на сложениот збор.
Англиски: ten
Примери:
десетвековен, десетдневен
десеткатница, десеттонски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи