а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десет

десетте
Вид збор: Број
Број кој се бележи со бројката 10.
Англиски: ten Албански: dhjetë
Примери:
Десет Божји заповеди
десет прсти
десет денари
во десет часот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи