а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетти

десетта
Вид збор: Придавка
1. Бројна придавка од десет.
Англиски: tenth
Примери:
десетти пат
десетта година
десетто дете
2. Сосема друго, различно од тоа што се зборува.
Англиски: different
Примери:
Мислам на нешто десетто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи