а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десеттина

мн. десеттини
Вид збор: Именка, женски род
десетти дел од целото
Англиски: tenth
Примери:
две десеттини
Изведенки
десеттинка ж.
мн. десеттинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи