а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетмесечен

десетмесечниот
Вид збор: Придавка
Што трае десет месеци.
Примери:
десетмесечна пауза
FlexiMac
 менување на македонски глаголи