а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десеткува

десеткуваат; десеткувал; десеткуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37697
1. По казна, заради одмазда убивање, стрелање секој десетти заложник, бунтовник.
Англиски: decimate Албански: dhjetësoj, gjymtoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Ги десеткуваа заробениците.
2. уништува
Англиски: exterminate Албански: asgjësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го десеткуваа добитокот.
Изведенки
десеткување ср.
глаг. им.