а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетка

мн. десетки
Вид збор: Именка, женски род
1. Множество од десет единици; бројката десет.
Англиски: ten Албански: dhjetë
2. Тоа што е означено со бројот десет.
Англиски: ten Албански: dhjetëshe
Примери:
Живееше во десетката во студентскиот дом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи