а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетина

мн. десетини
Вид збор: Именка, женски род
Единица од десет војници, што ја води десетар.
Англиски: platoon Албански: dhjetëshet
Употреба: Воен термин
Примери:
Тргнаа со четите и десетините.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи