а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетина

Вид збор: Број
Приближно, околу десет.
Англиски: about ten
Примери:
десетина минути
десетина дена
десетина метри
десетина луѓе
десетина другари
десетина книги
FlexiMac
 менување на македонски глаголи