а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетерец

мн. десетерци
Вид збор: Именка, машки род
Стих од десет слога.
Употреба: Литература
Примери:
народен десетерец
Во народните епски песни превладува десетерецот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи