а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетгодишнина

мн. десетгодишнини
Вид збор: Именка, женски род
десетта годишнина
Англиски: tenth anniversary
Примери:
Десет земји слават десетгодишнина од приемот во Унијата.
Изведенки
десетгодишница ж.
мн. десетгодишници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи