а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетгодишен

десетгодишни
Вид збор: Придавка
Што трае десет години, што има десет години.
Англиски: ten-year-old
Примери:
По десетгодишна печалба тој се вратил дома.
десетгодишен син
FlexiMac
 менување на македонски глаголи