а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десетар

мн. десетари
Вид збор: Именка, машки род
1. Најнизок чин на старешини во војска, тој што води група од десет војници.
Англиски: lance corporal Албански: dhjetar
Употреба: Воен термин
Примери:
Го унапреди во чин десетар.
2. Тој што води група од десетмина (работници).
Англиски: foreman Албански: dhjetar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи