а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

десант

мн. десанти
Вид збор: Именка, машки род
Префрлување трупи (војска) на непријателска територија по воден или по воздушен пат.
Англиски: landing
Употреба: Воен термин
Примери:
Воздушен десант.
Поморски десант.
Изведенки
десантен прид.
десантни
Пример: Најголемата поморско-десантна операција во историјата беше во Нормандија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи