а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дерт

мн. дертови
Вид збор: Именка, машки род
1. грижа, мака, тешкотија
Англиски: sorrow Турски: dert Албански: dert, hall
2. Тага, јад, мака, болка, обично љубовна.
Англиски: sorrow Албански: dert, hall, dhimbje
Примери:
Има голем дерт за момето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи