а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дерикожа

мн. дерикожи
Вид збор: Именка, машки род
Човек кој бескрупулозно ги искористува или мами луѓето.
Англиски: skinner Албански: mashtrues
Употреба: Економија
Примери:
Оти бил многу добар човек, дерикожите му дале поволни кредити.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи