а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дериват

мн. деривати
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што е изведено, што произлегува од нешто, производ од нешто.
Англиски: derivative Албански: derivat, produkt
2. Органско соединение што потекнува од други органски соединенија.
Англиски: derivative Албански: derivat
Употреба: Хемија
Примери:
Бензинот е дериват на нафтата.
3. Изведен, мотивиран збор.
Англиски: derivative Албански: derivat
Употреба: Лингвистика
Примери:
Глаголи и глаголски деривати.
Топонимски деривати.
4. Финансиски продукт како договор меѓу две страни по кој под определени услови (датум, вредности, итн.) стапува наплаќањето.
Англиски: derivative Албански: derivat, produkt
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи