а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дере

дерат; дери, дерете; дерев, дереа; дерел; дерев; дерејќи; драв; драа; драл; дран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4721
1. Симнува кожа од животно.
Англиски: skin Албански: rrjepë
Примери:
Дереше вол.
Дере јаре.
2. Бездушно ограбува со претерана цена, камата и сл.
Англиски: scalp Албански: rrjepë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги дере луѓето со камата.
Им ја дере кожата на селаните.
3. Предизвикува болка на гребење.
Англиски: scratch Албански: çjerr, gërvin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што викаш, што си го дереш грлото.
Ме дере грлото.
4. (се дере) Вика силно.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Се дере на цел глас.
Изведенки
дерење ср.
глаг. им.