а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дереџе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22648
Положба, состојба (обично неподнослива, тешка).
Англиски: situation Турски: derece
Употреба: Разговорно
Примери:
Видете до кое дереџе дошол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК