а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дерегулација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Отстранување на ограничувачки мерки во економијата.
Англиски: deregulation
Употреба: Економија
Примери:
дерегулација на пазарот на труд
FlexiMac
 менување на македонски глаголи