а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дервиш

мн. дервиши
Вид збор: Именка, машки род
Монах, калуѓер кај муслиманите.
Англиски: dervish Турски: derviş
Примери:
Бестрашен дервиш.
Рамазански дервиши.
Изведенки
дервишки прид.
дервишкиот
Што се однесува на дервиш.
Пример: дервишки ред, дервишка ќулафка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи