а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дератизација

мн. дератизации
Вид збор: Именка, женски род
Уништување штеточинци и инсекти со помош на хемиски средства.
Употреба: Екологија
Примери:
Покрај прскањето против комарци, ќе се изврши и комплетна дезинфекција и дератизација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи