а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депутација

мн. депутации
Вид збор: Именка, женски род
Делегација, пратеништво, група, специјално избран одбор на некој собир, на некоја организација или на некое место со овластување да изврши одредена мисија.
Англиски: delegation
Примери:
Депутација на странци.
Депутација од друг град.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи