а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депутат

мн. депутати
Вид збор: Именка, машки род
1. Утврден годишен приход што некој го прима во натура, во стока.
Албански: deputat
2. Пратеник, делегат, член на делегација.
Албански: deputet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи