а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депресивен

депресивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15887
Што е душевно потиснат, нерасположен.
Англиски: depressive
Употреба: Медицина
Примери:
депресивен човек
депресивна состојба
Изведенки
депресивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК