а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депортација

мн. депортации
Вид збор: Именка, женски род
1. Присилно одведување на определено место (во концентрационен логор, во друг крај на земјата).
Англиски: deportation
Употреба: Правда
Примери:
депортација на Евреите
2. Протерување од местото на престојот.
Англиски: deportation
Примери:
Депортација на цивилни бегалци во нивните матични држави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи