а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депонија

мн. депонии
Вид збор: Именка, женски род
1. Место каде што се исфрла градското ѓубре.
Англиски: dump Албански: gropë mbeturinash
Употреба: Екологија
2. склад, стовариште, магацин
Англиски: depot Албански: depo, magazinë
Употреба: Економија
Изведенки
депониски прид.
депонискиот
Пример: депониски гас
FlexiMac
 менување на македонски глаголи