а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депонира

депонираат; депонирајќи; депонирал; депониран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 31616
1. Остави, остава на чување; вложи, вложува пари во банка.
Англиски: deposit Албански: deponoj
Употреба: Економија
Примери:
Депонира документи.
2. Остави, остава свој потпис во банка.
Англиски: deposit Албански: depozitoj, deponoj
Употреба: Економија
Примери:
Депонира потпис.
Изведенки
депонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК