а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депозит

мн. депозити
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27589
Пари, накит, документи и вредни предмети оставени на чување најчесто во банка.
Англиски: deposit Албански: depozitë
Употреба: Економија
Примери:
Депозит во банка.
Изведенки
депозитен прид.
депозитниот
Што се однесува на депозит.
Пример: Депозитни пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК