а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депозитар

мн. депозитари
Вид збор: Именка, машки род
Евиденција каде што се водат финансиски информации.
Англиски: registry
Употреба: Економија
Примери:
Централен депозитар за хартии од вредност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи