а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депласира

депласираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Премести или сменува, смени некого или нешто од положбата.
Англиски: replace
Примери:
Ги депласира фактите.
Изведенки
депласирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи