а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депласиран

депласираниот
Вид збор: Придавка
1. Неумесен, погрешно или лошо поставен.
Англиски: misplaced
Примери:
Депласирана дискусија.
2. Што се случува кога не му е времето, во невреме.
Англиски: misplaced
Примери:
Депласирано прашање.
3. Што е излезен од понатамошна игра, понатамошен натпревар.
Англиски: eliminated
Употреба: Спорт
Примери:
Депласиран играч.
Депласирана екипа.
Изведенки
депласираност ж.
неумесност, ненавременост
FlexiMac
 менување на македонски глаголи