а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депилира

депилираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Отстрани, отстранува влакна од телото со посебни средства и постапка за тоа.
Англиски: depilate
Примери:
Ги депилира целите нозе на козметичар.
Изведенки
депилирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи