а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

депеша

мн. депеши
Вид збор: Именка, женски род
1. Вест доставена на најбрз можен начин.
Англиски: telegram Француски: dépêche Албански: telegram
Примери:
Уште утре да му напишете депеша на синот да дојде.
Диктирав депеши.
2. Итен дипломатски извештај.
Англиски: dispatch Француски: dépêche Албански: telegram, depesh
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи