а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

департман

мн. департмани
Вид збор: Именка, машки род
1. Административно-територијална единица во некои земји (на пр. во Франција).
Англиски: department Албански: repart
Примери:
Направен е пустош во четиринаесет департмани.
2. Министерство за надворешни работи во некои земји (Швајцарија, САД).
Англиски: department Албански: ministrija e punëve të jashtme
3. Управно одделение на повисока установа во некои земји.
Англиски: department Албански: repart
FlexiMac
 менување на македонски глаголи