а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ден-денес

Вид збор: Прилог
Од некогаш во минатото до денес, до денешниов ден, дури до денес.
Англиски: nowadays
Примери:
Така се живее и ден-денес.
И ден-денеска таму ќе ги најдеш.
Изведенки
ден-денеска прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи