а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денунцира

денунцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
кодоши, поткажува, клевети
Англиски: denounce
Примери:
Огромното мнозинство земји кои го признаваат нашето уставно име Република Македонија, а кои се над 135 членки на ОН, јасно покажуваат дека мнозинството земји не веруваат дека овој спор има и оправдана политичка основа, или ако постои како таква, ја денунцираат.
Изведенки
денунцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи