а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денува

денуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Го минува денот.
Примери:
Денува и ноќева кај тетка му.
Ќе денува в планина.
Ден денува.
Изведенки
денување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи