а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денски

Види и: ден (м.)
денскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на ден.
Примери:
Денска светлина.
Ноќни и денски смени.
Изведенки
денски прил.
Преку ден/на ден.
Пример: Тоа се работи денски. Ќе појдеме денски, додека се гледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи