а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деноноќие

мн. деноноќија
Вид збор: Именка, среден род
Време, период од дваесет и четири часа, од ден и ноќ.
Англиски: day and night
Примери:
неколку деноноќија
две цели деноноќија
зимски деноноќија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи