а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деноноќен

деноноќни
Вид збор: Придавка
Што се случува непрекинато и дене и ноќе, што се однесува на деноноќие.
Англиски: permanent
Примери:
Деноноќни дежурства.
Деноноќни смени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи