а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деновиште

мн. деновишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што војниците и ајдуците го минувале денот (обично во шума близу до некој извор).
Примери:
На деновиште се одмораме, го чистиме оружјето.
Ги знаеше ајдучките деновишта, ги знаеше и нивните зимовишта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи