а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

денк

мн. денкови
Вид збор: Именка, машки род
1. Количество од предмети, од материјали или од стока врзана, завиткана, спакувана и сл.
Англиски: bundle Турски: denk Албански: ballë, denk
Примери:
Денкови со рогозина.
За секој денк треба да се плати по пет пари.
Има педесет денкови со памук.
2. Стара мера за тежина, една четвртина од драмот.
Албански: njësi e vjetër matëse, denk
Употреба: Историја
Примери:
Златарите го мереле златото со драмови, денки на прецизни терезии.
Изведенки
денкче ср.
мн. денкчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи